Zasady przyjęcia

Kto może być uczestnikiem Środowiskowego Domu Samopomocy w Wągrowcu?

Uczestnikiem może być osoba z zaburzeniami psychicznymi, w tym:

a) osoba przewlekle psychicznie chora,

b) osoba z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także osoba z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, jeżeli jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne,

c) osoba wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej są zaliczane do zaburzeń psychicznych, z wyłączeniem osób czynnie uzależnionych od środków psychoaktywnych.

 

Zasady dotyczące przyjmowania uczestników do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wągrowcu

  1. Na wstępie osoba zainteresowana udziałem w zajęciach ŚDS spotyka się z Kierownikiem lub innym pracownikiem Domu, który określa możliwość przyjęcia do ŚDS (czy są wolne miejsca i czy kandydat spełnia warunki formalne).
  2. Po wstępnym zakwalifikowaniu, kandydat na uczestnika otrzymuje do wypełnienia 2 formularze dotyczące stanu zdrowia „Wyniki badania Lekarza Neurologa lub Psychiatry dotyczące Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i z Zaburzeniami Psychicznymi”, oraz„Zaświadczenie Lekarza Rodzinnego o stanie zdrowia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, z Zaburzeniami Psychicznymi kierowanych do Środowiskowego Domu Samopomocy”(druki można pobrać na dole strony).
  3. Wypełnione formularze o stanie zdrowia oraz wniosek o skierowanie do ŚDS i orzeczenie o niepełnosprawności (o ile kandydat takie posiada) składa się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wągrowcu.
  4. Po wpłynięciu wniosku do MOPS, do domu kandydata na uczestnika ŚDS przychodzi pracownik socjalny na wywiad środowiskowy, w celu zebrania koniecznych informacji do wydania decyzji kierującej do ŚDS.
  5. Decyzję administracyjną o skierowaniu do ŚDS wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wągrowcu, mieszczący się przy ul Krótkiej 4c.
  6. Pierwsza decyzja kierująca do ŚDS jest wydawana na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Jest to czas kiedy Zespół Wspierająco – Aktywizujący ocenia możliwość zaproponowania pomocy i przygotowuje Indywidualny Plan Postępowania Wspierająco – Aktywizujący (IPPWA) dla uczestnika.
  7. Po dokonaniu oceny oraz przygotowaniu IPPWA dla uczestnika, MOPS wydaje decyzję kierującą do ŚDS na czas określony, niezbędny do realizacji tego planu.

Do pobrania: Formularze niezbędnych dokumentów.

„Wyniki badania Lekarza Neurologa lub Psychiatry dotyczące Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i z Zaburzeniami Psychicznymi”.

Pobierz formularz

„Zaświadczenie Lekarza Rodzinnego o stanie zdrowia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, z Zaburzeniami Psychicznymi kierowanych do Środowiskowego Domu Samopomocy”.

Pobierz formularz